سنت پترزبورگ

کلیسای جامع اسحاق سنت پترزبورگ

Saint Isaac’s Cathedral

در تمامی صحبت ها و مطالب قبلی گفته ایم که در دومین شهر بزرگ روسیه یعنی سنت پترزبورگ کلیساهای زیبا و دیدنی وجود دارد که جز به جز راجب آن ها توضیحاتی ذکر کردیم.

یکی از این کلیساها کلیسای جامع سنت اسحاق ( کلیسای سن جامع سن اسحاق ) است که از آن به عنوان بزرگترین کلیسای جامع ارتدوکس (سابور) در سن پترزبورگ یاد می شود و همچنین به عنوان چهارمین کلیسای جامع دنیا نیز نامیده شده است و جز مهم ترین جاذبه های گردشگری روسیه است.

نام کلیسا در واقع برگرفته شده از سنت اسحاق دالماتیا که شخصی بزرگ و مقدس بود.

ساختمان مدور توسط یک راهرو برای دسترسی گردشگران تور روسیه و سنت پترزبورگ محاصره گردیده است. 24 مجسمه ایستاده در پشت بام، و 24 دیگر در بالای ساختمان مدور وجود دارد.

در رابطه با قسمت بیرونی و ظاهر این کلیسای زیبا می توان اشاره داشت به سادگی و ننوکلاسیک بودن آن که بیانگر اصول روسی بیزانس سنتی از یک طرح با پیش زمین یونانی، با یک گنبد بزرگ مرکزی و چهار گنبد تابعه می باشد.

البته بعد از انقلاب اکتبر این کلیسا به موزه تبدیل شد و در حال حاضر به جز بعضی از عیدهای بزرگ مذهبی که مراسم بسیار با شکوهی در آن برگزار می گردد، جنبه موزه دارد.

طرحی شبیه به ویلا لا رتندا آندریا پالادیو است که با یک گنبد کامل در درام بالا جایگزین گنبد مرکزی ویلا شده است.

قسمت بیرونی با سنگ خاکستری و صورتی و 112 ستون گرانیت قرمز با سر ستون قرنتس که هر قطع و بنا به عنوان یک بلوک واحد است، طراحی شده است: 48 تا همسطح زمین، 24 تا در ساختمان مدور گنبد، 8 تا در هر یک از چهار گنبد تابعه، و 2 فریم در هر یک از چهار پنجره.

 برای لذت بردن کامل خود از سفر به روسیه آژانس مسافرتی مبین گشت پارت پیشنهاد دارد که حتما سری به این کلیسا بزنید.

کلیسای جامع اسحاق سنت پترزبورگ , جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ , تور روسیه  , تور مسکو سنت پترزبورگ , راهنمای گردشگری سنت پترزبورگ

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن